Úvod

Předmluva

O AutoCADu bylo napsáno již mnoho knih a příruček. Tloušťka publikací se s každou novou verzí podezřele zvětšuje a nechybí ani popisky s lákavými slovy – jako „mistrovství“ nebo „expert“. Většina začátečníků snadno nabude dojmu, že znalost všech funkcí a pojmů je pro efektivní práci klíčová, ale nic není vzdálenějšího pravdě.

Přesun od rýsovacího prkna k počítači nezměnil charakter rýsování. Výkresy se skládají ze stejných částí jako před lety a 90 % práce vykonáme s hrstkou základních nástrojů. Díky technice však lidé pracují paradoxně mnohem složitěji než dříve.

Jako začínající uživatelé jsme dlouho hledali návod, jak začít. Od jednoduchého ke složitému, od prvních čar k vytištěnému výkresu. Naše hledání však bylo neúspěšné. Měli jsme však to štěstí, že jsme poměrně brzy nastoupili do projekce a měli možnost se učit od těch zkušenějších. Po letech praxe tak přicházíme s touto knihou, která vás provede od první čáry až po finální výkres.

Samozřejmě vás napadne, proč bych měl vůbec ztrácet čas s CAD, když jednoznačným trendem je informační modelování management staveb (BIM)? Odpověď je jednoduchá. Podobně jako je ve světě rozšířena angličtina, tak je dobré znát i jazyk se kterým se domluvíte ve svém okolí. Tím chceme říci, že BIM vnímáme jako budoucnost, avšak pro jeho plnohodnotné porozumění problematice virtuálního návrhu a výstavy (VDC) a hladkou spolupráci s kolegy, kteří na BIM ještě nepřešli, je vhodné znát základy CAD.

Ať vám jde rýsování od ruky, přeje Lukáš a Pepa

Co je CAD

CAD jako zkratka pochází ze slov Computer Aided Design, což je v překladu počítačem podporované navrhování, lze se setkat i s výkladem Computer Aided Drafting, který překládáme jako počítačem podporované kreslení. Jednoduše řečeno, je to rýsování na počítači ve 2D nebo 3D prostoru.

Nejznámějším zástupcem software pro CAD je AutoCAD, který představila společnost Autodesk ve verzi 1.0 v listopadu 1982 na veletrhu COMDEX v Las Vegas. AutoCAD tehdy vznikl jako portace programu MicroCAD v nově založené společnosti Autodesk pod vedením Johna Walkera. Autodesk tenkrát definoval i výkresový formát DWG a jeho textovou podobu DXF.

AutoCAD a AutoCAD LT

V praxi se dále můžete setkat i s AutoCAD LT, což je verze AutoCADu, která však oproti AutoCADu nemá některé funkce, jako např. modelovaní v prostoru, vizualizace, načítání externích aplikací. AutoCAD LT je obvykle cenově dostupnější verze, která se ovládáním a funkcionalitou (vyjma chybějících funkcí) neliší od AutoCADu. AutoCAD i AutoCAD LT ukládají soubory ve stejném formátu, tzn., jsou plně kompatibilní.

Další CADy

Krom AutoCADu vznikly časem ještě další alternativy jako IntelliCAD, BricsCAD, DraftSight, GstarCAD, nanoCAD, ZwCAD, aj.

Věděli jste, že
AutoCAD ještě v roce 1997 (R 14) neuměl zvětšovat a zmenšovat obraz nativně kolečkem myši? Tato funkcionalita byla přidána až v roce 1999 ve verzi 2000.

CAD dnes

V kontextu dnešní doby je potřeba AutoCAD vnímat jako elektronické rýsovací prkno, které vám výrazně zefektivní práci a způsob tvorby dokumentace. Generace zkušených stavebních inženýrů si jistě vzpomenou, jaké to bylo, když na pauzák kreslili tuší a každá chybička se trestala škrabáním žiletkou a opravovat výkresy tímto způsobem nešlo donekonečna.

Co se dozvíte

  • Obsah v tomto bloku pokrývá nejdůležitější znalosti v oblasti 2D kreslení od první čáry po tisk výkresu. Všechny principy vysvětluji na stavařských příkladech, ale lze je samozřejmě aplikovat i v jiných oborech.
  • Témata jsou uspořádána od jednodušších po složitější a jsou psány pro úplného začátečníka.
  • Některé části jsou doplněny o praktická cvičení, úkoly a videa, která vám pomohou lépe porozumět problematice.
  • Velký důraz klademe na efektivitu práce – jak s minimálním úsilím a minimem času nakreslit co nejvíce.
  • Nezaměřujeme se na výčet funkcí. Jednak je to nuda a jednak je naleznete v každé druhé příručce.

Výhody a nevýhody AutoCADu

Většina nových uživatelů nemá hlubší zkušenost s CAD programy, ale přechází na AutoCAD přímo od tužky a papíru. Oproti manuálnímu kreslení má práce na počítači hned několik výhod. Rýsování je rychlejší, přesnější a co do vzhledu i profesionálnější než u tradičních forem kreslení. Kromě toho však CAD prostředí nabízí i některé výhody a nevýhody, které nemusí být pro uživatele hned patrné. Pojďme si je představit.

Výhody

  1. První výhodou je volba měřítka. U papíru jsme museli nejdříve popřemýšlet nad velikostí rýsovaného objektu a patřičně přizpůsobit měřítko formátu papíru. Poté samozřejmě následovalo zdlouhavé přepočítávání každého rozměru. V AutoCADu máme k dispozici nekonečnou plochu, můžeme si tedy dovolit rýsovat v měřítku 1:1. Na finálním výkresu lze měřítko libovolně upravovat a nám tak odpadá veškeré přepočítávání.
  2. Je poměrně intuitivní a univerzální. Se základními znalostmi budete schopní narýsovat prakticky cokoliv. Od deskriptivní geometrie, přes složité grafy až po výkresy v libovolném oboru.
  3. Naprostá přesnost co do rozměrů i úhlů.
  4. Jednoduchá správa výkresů – vkládání tabulek, textů, obrázků je samozřejmostí.
  5. Nabízí i pokročilé funkce jako je obecné vykazování prvků.
  6. V AutoCADu se projektuje prakticky všude po celém světě. Spousta levnějších alternativ je uzpůsobena tak, aby jej napodobila.
  7. Výstupy z CAD lze obvykle použít jako podklad pro modelování v BIM aplikacích.

Nevýhody

  1. Všestranné použití je zároveň negativem. Ve specializovaných programech podporujících BIM aplikacích můžete pracovat rychleji a jednodušeji. Pro architekty a stavaře může být lepším nástrojem BIM aplikace, která z modelu generuje pohledy, řezy, výkazy a umožňuje další využití návrhových dat.
  2. Pro skicování je stále vhodnější tužka a papír.
  3. Nové verze mají jen minimum inovativních funkcí.